Jak dbać o zęby dziecka

Data dodania: 9 Czerwiec 2014

Jak dbać o zęby dziecka?

Profilaktyka próchnicy, a także leczenie zębów mlecznych są niezbędne dla właściwego rozwoju zębów stałych i formowania się prawidłowego zgryzu. Utrata zębów mlecznych może upośledzić funkcję żucia i niekorzystanie wpływać na rozwój kości i mięśni twarzy dziecka. Zapobieganie próchnicy będzie skuteczne, jeśli zastosujemy jednocześnie cztery zasady: higienę jamy ustnej, racjonalne żywienie, uzupełnianie związków fluoru oraz wczesne wykrywanie i leczenie próchnicy.
Drogi Rodzicu!
Starannie dobierz odpowiednie do wieku dziecka przybory i środki higieniczne – do nauki szczotkowania najlepsze są dla maluchów szczoteczki o małej główce, o włóknach dobrej jakości (soft); pasta powinna zawierać fluor w ilości dostosowanej do wieku pociechy.
Wyrabiaj w dziecku nawyk prawidłowego i regularnego mycia zębów – najlepiej dając dobry przykład! Jeśli dziecko często widzi, jak myjesz zęby, uzna, że to stały rytuał, czynność dotycząca wszystkich ludzi i będzie Cię naśladował.
Zęby powinno się czyścić po każdym posiłku. Jeśli to nie jest możliwe, dopilnuj, aby dziecko szczotkowało zęby co najmniej 2 razy w ciągu dnia: po śniadaniu i przed snem. Zalecany czas trwania czyszczenia zębów to 2-3 minuty. Odmierzanie czasu ułatwi klepsydra lub inne czasomierze.
Dziecko w wieku 4-5 lat powinno rozpocząć naukę prawidłowego czyszczenia zębów. Pokaż dziecku, w jaki sposób wykonywać szczoteczką następujące ruchy:
- wymiatające – w kierunku od dziąseł do powierzchni żującej
- okrężne – zataczanie szczotką małych kółek wielkości zębów
- wibrujące – drobne ruchy przednio-tylne
- szorujące – w kierunku od przodu do tyłu podczas czyszczenia powierzchni żujących.
Zachęcaj dziecko do samodzielności, nagradzaj za postępy (np. zaznaczajcie naklejkami w kalendarzu codzienne mycie zębów). Ale po zakończeniu dziecięcego szczotkowania sprawdź efekty i doczyść zęby malucha. Specjaliści zalecają, aby dorośli myli zęby dzieciom nawet w wieku wczesnoszkolnym (korygowali i poprawiali).
Nudne szczotkowanie zamieńcie w rodzinną zabawę – od wyboru szczoteczki i pasty do zębów (spośród wskazanych przez Ciebie) po naukę prawidłowego czyszczenia zębów.
Ogranicz ilość zjadanych słodyczy. Jeśli dziecko je łakocie tylko jednego dnia, łatwiej dopilnować, by tuż po ich zjedzeniu umył zęby.
Zamiast słodkich przekąsek i soków między posiłkami podawaj dziecku zdrowe przekąski – warzywa lub owoce. Wyrabiaj w nim nawyk picia wody (płucze zęby oraz oczyszcza organizm).
Oswajaj dziecko z lekarzem stomatologiem. Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 6 a 9 miesiącem życia dziecka – dentysta ocenia wtedy, czy maluch prawidłowo ząbkuje. Następnie co 3-4 miesiące do 6 roku życia: u 3-4 latka dentysta sprawdza zgryz. Częste wizyty są konieczne, ponieważ próchnica u kilkulatków rozwija się szybciej niż u dorosłych.
Wybierz gabinet „przyjazny dziecku” – odpowiednie otoczenie i wykwalifikowany personel zmniejszają stres. Umów się z dentystą, że wręczy maluchowi nagrodę za odwagę – drobiazg przygotowany przez Ciebie i dyskretnie przekazany przez wizytą.
Uważnie obserwuj zęby dziecka – ciemniejsza lub jaśniejsza plamka na zębie może oznaczać rozwijającą się próchnicę (białe plamki mogą oznaczać fluorozę czyli nadmiar fluoru w organizmie)1.

powrót do informacji dla rodziców » Pajacyk